Pražský architekt chce zachránit chátrající areál v Podkrkonoší. Investice odhaduje až na 500 milionů
3. 12. 2020
ČLÁNEK
Památkově chráněný areál bývalého pivovaru v podkrkonošské obci Rudník začíná ožívat díky plánům architekta Josefa Smutného. Jeho ateliér ilex design zatím plní roli správce, do konce roku se stane i jeho majitelem.
Boj o rozvoj nebo destrukci měst
15. 11. 2020
ČLÁNEK
Poslední dobou rezonuje ve společnosti „jakýsi ne úplně důležitý problém“ s přípravou nového stavebního zákona. Je těžké i mezi vzdělanými lidmi najít někoho, kdo rozumí podstatě věci, krutě zakryté aktuálními pandemickými problémy. A toto nevědomí bohužel také zakrývá zásadní problém, kterým není stavební řád, ale územní plánování – tedy plánování a rozvoj našich měst, našeho venkova a péče o naši krajinu. A mějme všichni na vědomí především slovo NAŠE a do podvědomí si uložme slovo PLÁNOVÁNÍ.
Pivovar Rudník žije!
17. 7. 2020
UDÁLOST
Jak možná někteří víte, od nedávna jsme správci historického areálu bývalého významného pivovaru Rudník v Podkrkonoší. Jako atelier ilex architects se všichni kolegové pod vedením architekta Josefa Smutného snažíme částečně dezolátní kulturní památku zachránit a rádi bychom ji postupně odkoupili. Součástí naší cesty je OŽIVENÍ AREÁLU PIVOVARU, jeho otevření a zpřístupnění veřejnosti. To zahájíme právě v sobotu 18.7.2020 prázdninovou akcí s hudbou, prohlídkami částí pivovaru, debatami u kulatých stolů, přednáškami, výstavou, ale hlavně povídáním, piknikováním a setkáváním. Všichni jste srdečně zváni!
Architekt zachraňuje pivovar v Rudníku, vzniknou v něm byty i obchody
19. 4. 2020
ČLÁNEK
Pražský architekt Josef Smutný má velké plány se zchátralým pivovarem v Rudníku na Trutnovsku. Kupuje památkově chráněnou budovu od nizozemské firmy. Ještě letos v bývalé ledárně rozjede první české centrum pro architekturu. Jeho vizí je proměnit areál v „město“ s restaurací, byty a obchody.
Beseda o výstavbě MVE na Otavě
3. 3. 2020
BESEDA
V březnu jsme spolu se spolkem Sudoměřské proudy zorganizovali besedu o výstavbě malé vodní elektrárny na řece Otavě a vztahu řeky k Sudoměři. Výstavba MVE se u Sudoměře plánuje i navzdory silnému odporu místních obyvatel a některých zastupitelů. Besedu moderoval architekt Josef Smutný a spolu s doktorem Vránou, odborníkem z Českého rybářského svazu, informoval místní o aktuálních událostech kolem plánované výstavby, významu řeky pro obec a dopadech MVE na tok řeky a její společenstva.
Příspěvek k dvouletému výročí vyhození Petra Hlaváčka z IPR
4. 10. 2018
ČLÁNEK
Ahoj Petře, omlouvám se, že Tě přepadám takto po mailu. A trochu zdlouhavě… Když to odlehčím, tak by email Tobě mohl být součástí mé doktorandské práce, jejíž téma je Architektura a urbanismus jako politikum, s podtématem Stavba města jako nástroj pro politický konsensus. Celé téma jsem stavěl na městech a obcích do 10000 obyvatel, a to z toho důvodu, že jsou jednak přehledné, a za určitých podmínek ovlivnitelné.
Město a Krajina. Proč máme strach ze změn?
27. 11. 2017
ROZHOVOR
Proč by měl být územní plán flexibilní? Proč má být městská krajina více otevřená, ale pouze po jasně vymezené hranice. Proč nás ovládá strach ze změn? Setkání s několika urbanisty po říjnové konferenci o územním plánování měst. Eva Červinková, Peter Gero, Martin Kloda, Roman Koucký a Josef Smutný hosty pořadu Jana Trejbala na rádiu Český rozhlas Vltava.
Principy územního plánování evropských měst vol. III - Krajina
19. 10. 2017
KONFERENCE
V pátek 20. října 2017 proběhla v Rezidenci primátora hl. m. Prahy na Mariánském náměstí v pořadí třetí mezinárodní odborná konference ze série Principy územního plánování evropských měst s podtitulem „KRAJINY - Pojetí krajin v plánu města“.
Principy územního plánování evropských měst vol II. - Bydlení
27. 4. 2017
KONFERENCE
V pátek 28.4.2017 proběhla pod záštitou primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové v pořadí druhá mezinárodní odborná konference ze série Principy územního plánování evropských měst s podtitulem „Smíme v Praze bydlet?“, věnovaná tématu bydlení v české metropoli.
Z venkovského domku vytvořili skvělý dům, kde zůstala i historie
2. 2. 2017
ČLÁNEK
Opravdu těžko byste v této stavbě poznali někdejší nenápadný vesnický domek. Natolik se jej novým majitelům povedlo přetvořit v pohodlné místo k bydlení se všemi dnešními vymoženostmi. Kouzlo místa a zahrada se vzrostlými stromy tu však zůstaly. Zdroj: https://www.idnes.cz/bydleni/rekonstrukce/rekonstrukce-vesnickeho-domku-pan-slavista.A170201_200618_rekonstrukce_rez
Principy územního plánování evropských měst
8. 12. 2016
KONFERENCE
V prosinci jsme za účasti předních evropských odborníků na územní plánování zorganizovali konferenci, cílem které byla výměna zkušeností s respektovanými odborníky a případné využití získaných poznatků při tvorbě pražského Metropolitního plánu.
Umělecká hodnota metra ve 21. století
10. 11. 2016
DISKUZE
O metru lze mluvit jako o identifikačním znaku města. V období před rokem 1989 bylo pražské metro i přes technicko-materiální možnosti budované jako výkladní skříň města i státu. Architektonickému a především uměleckému řešení byla věnovaná velká dávka úsilí spolu s velkým množstvím finančních prostředků. Toto úsilí vyústilo v kvalitní řešení, které je i v dnešní době obdivované. Jsme schopni toho docílit i dnes?
Smutný bojuje o odvolání Kolínské a záchranu Metropolitního plánu
20. 10. 2016
ČLÁNEK
Metropolitní plán byl nejvíce diskutovaným tématem na čtvrtečním 20. zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy. Nejen zastupitelé žádali odvolání náměstkyně primátorky Petry Kolínské a tento bod se snažili zasadit do programu.
Co se povedlo ve veřejném prostoru Prahy 2?
31. 12. 2015
ČLÁNEK
Téma veřejného prostoru je populární. Hodně se o něm mluví, stalo se tématem politiků i voleb. Diskutují o něm architekti, pražský Institut se snaží o něco, co nazývá participací ve veřejném prostoru. Ale zcela zřejmě je to téma ještě příliš mladé, abychom jej jakkoli mohli považovat za zvládnuté. Jako architekt žijící na Praze 2 od roku 1997 jsem dokázal bez nápovědy přijít pouze na jedno místo, které je nenápadné a povedené, ač jej nepoužívám, a to dětské hřiště V Bezručových sadech. Schované sice za džunglí nechutných křovisek a neupravených přístupových cest, ale funkční a oblíbené.
Rodinný dům získal po rekonstrukci půvab anglických sídel
27. 4. 2015
ČLÁNEK
Rekonstrukce objektu v chatové oblasti se rozrostla do nečekaných rozměrů a jejím výsledkem je kamenem obložená rodinná vilka s půvabem anglických sídel, v jejímž interiéru na nás dýchne hřejivé pohodlí. Melancholii staré Anglie s moderní ležérností dokázali spojit architekt Josef Smutný a interiérový designér Martin Pospíšil.
Tma, plíseň a sutiny. Projděte se zchátralým módním domem Ostravica
25. 11. 2014
ČLÁNEK
Nový majitel zchátralého módního domu Ostravica -Textilia po mnoha letech umožnil zájemcům prohlídku kdysi honosné adresy v centru Ostravy. A byla to procházka hodně tristní. Z kdysi luxusního komplexu budov se stalo takřka zbořeniště. Zdroj: https://ostrava.idnes.cz/tma-plisen-a-sutiny-projdete-se-zchatralym-modnim-domem-ostravica-1cy-/ostrava-zpravy.aspx?c=A141126_2119194_ostrava-zpravy_jog
Josef Smutný bojuje za zachování budovy bývalé Landsbergerovy přádelny ve Frýdku-Místku
21. 4. 2014
ČLÁNEK
Ačkoli ministerstvo kultury zahájilo vyhlašování bývalé Landsbergerovy přádelny památkou, majitel dál bourá. To rozzlobilo Josefa Smutného, který je místopředsedou České komory architektů. A tvrdí, že demolice je nezákonná. Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/pradelna-ve-frydku-se-boura-stat-resi-jestli-ma-byt-pamatkou.A140422_170325_ostrava-zpravy_ama
Architekti chtějí vzkřísit pivovar v Rudníku. Spoléhají na dotace
27. 2. 2014
ČLÁNEK
Bývalému pivovaru v Rudníku na Vrchlabsku svítá naděje. Unikátní, leč chátrající památku, kterou vlastní společnost DC Capital, chce ve spolupráci s holandským majitelem zachránit Josef Smutný a jeho tým z architektonické kanceláře Ilex design. Projekt se neobejde bez mnohamilionových investic. Peníze plánují získat z dotací. Zdroj: https://hradec.idnes.cz/architekti-zachranuji-pivovar-v-rudniku-ff7-/hradec-zpravy.aspx?c=A140228_103748_hradec-zpravy_klu
Bourání Adama Gebriana s architektem Josefem Smutným
16. 7. 2013
ROZHOVOR
Hostem 137. dílu Bourání byl architekt a druhý místopředseda České komory architektů Josef Smutný. Ta také bylo hlavním námětem našeho rozhovoru. Ale řeč jsme zavedli i na situaci, ve které se nachází architektura a především architekti v Česku. Zalovili jsme i v minulosti a mluvili jsme o Josefově studiu krátce po revoluci na fakultě architektury ČVUT, během kterého spoluzakl ádal Spolek posluchačů architektury a cenu Olověný Dušan. Zmínili jsme i jeho studium na Akademii výtvarných umění v Praze u Emila Přikryla.